En

We are watching you

velikova-we-are-watching-you-01

Galerie mladých, Brno, 2004
video-instalace, 5× video ve smyčce

V jedné ze svých statí Marschall McLuhan hovoří o návratu našeho vědomí ke kmenovosti. Jde o tzv. proces retribalizace současné společnosti. Dotýká se tématu lidské potřeby vztahovat se k určitým mýtům, respektive náklonnosti lidského jedince být čímkoli fascinován a ovládán. Žijeme v době, které vládne vizuální obraz, vnímaný prostřednictvím televize, videa a filmu. Zkušenost, kterou člověku kdysi dávno poskytoval jakýsi šaman, zprostředkují dnes velmi nenápadným způsobem media. Oním šamanem se proto může stát i sama televize.

Instalace pracuje s fenoménem diváka. Kdo je ale divákem a kdo pozorovaným objektem se zde stírá. Zadíváme-li se do obličeje člověka, sledujícího víceméně jakýkoli pohyblivý obraz v televizi, objevíme zvláštní otupělost spolu s totální oddaností a zaujetím. Nepřítomnost vědomí, že to nejsme my, kteří se rozhodují, jaký program sledovat, či jaký si vytvořit na určitou věc názor, se stává neviditelným společníkem všech mých „diváků“. Televize je jim kulisou nebo prvořadým předmětem zájmu, přesto jako by pozorovali identický pořad, každý ho však různým způsobem vnímá, prožívá.

Součástí mé instalace se stává i návštěvník. Je mu přisouzena role pozorovatele, diváka televize, zároveň však i pozorovaného objektu. V pěti televizích, rozestavěných v prostoru, běží obrazy pěti různých pohledů do domácností. Objektivem kamery je televizní obrazovka, která tedy snímá své diváky. Vidíme pouze jejich obraz, beze zvuku. Oni jakoby viděli nás, to právě my se v té chvíli stáváme pohyblivým objektem jejich domácí obrazovky. Televize jsou nainstalovány na jednoduše řešených stolcích, vyrobených z dřevotřískových desek. Přijímače na nich jsou různé, zůstávají součástí jednotlivých domácností.

velikova-we-are-watching-you-02
velikova-we-are-watching-you-03
velikova-we-are-watching-you-04
velikova-we-are-watching-you-06
velikova-we-are-watching-you-07
velikova-we-are-watching-you-05